KOT BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY - PIELĘGNACJA

11:27:00 Alina Dobrawa 1 Comments

Nasz kot na blogu pojawia się bardzo często, przeważnie tylko na zdjęciach jednak była seria postów na temat relacji kota z dzieckiem (do przeczytania: TUTAJ), czy wpis o toksoplazmozie (do przeczytania: TUTAJ).
Tym razem zapraszam Was na kilka postów poświęconych temu, jak dbać o kota brytyjskiego. Będzie o pielęgnacji, odżywianiu i całej reszcie. W tym poście przeczytacie właśnie o pielęgnacji, czyli wszystko o tym, jak my zajmujemy się naszym kotem.

pielęgnacja kota brytyjskiego

PIELĘGNACJA KOTA BRYTYJSKIEGO

KĄPANIE
Wbrew wszelakim przesądom, kota powinniśmy kąpać. Nasz znosi to bardzo spokojnie, ale tu myślę, że to zasługa przyzwyczajenia. Pierwszą kąpiel miał kilka dni po tym, jak się u nas znalazł i od tamtej pory robimy to regularnie.
Po co w ogóle ta kąpiel? Kot tak naprawdę dzięki temu, że na co dzień sam się myje, należy do jednych z najczystszych zwierząt, ale mimo tego warto mu raz na jakiś czas pomóc :). U nas podstawa to oczywiście względy czystości. Whiskas co prawda ma swoje wytyczone miejsca do spania, ale jeśli najdzie go na leżenie w naszym łóżku, czy kanapie to pozwalamy. Druga sprawa to to, że przy myciu pozbywamy się dużej ilości sierści, o wiele więcej niż przy codziennym czesaniu.
Whiskasa kąpiemy pod prysznicem w letniej wodzie. W pierwszej kolejności moczymy całe futro, co w przypadku tak dużej ilości sierści, niestety łatwe nie jest. Następnie nakładamy dużą ilość szamponu (przeznaczonego specjalnie dla kotów), tak aby na całej sierści wytworzyła się piana, którą na końcu trzeba obficie spłukać. Spłukiwać trzeba bardzo dokładnie, bo pozostały szampon może potem swędzieć i szczypać. Na końcu osuszam go ręcznikiem i przeczesuję sierść szczotką.

szampon dla kota

CZESANIE
Przy takim futrzaku jak brytyjczyk, czesanie jest wręcz obowiązkowe. Najlepiej jak robimy to przynajmniej raz w tygodniu. Tak jak w przypadku kąpania, dobrze jest kociaka od małego do tego przyzwyczaić.
My do czesania mamy dwie szczotki. Jedną drucianą, przeznaczoną to tego częstszego wyczesywania, dzięki której idzie wyczesać dużo sierści. Używając tej szczotki, trzeba czesać bardzo delikatnie, żeby kota nie zranić. Drugiej szczotki, bardziej miękkiej używamy po kąpieli do przeczesania mokrej sierści.
Brak wyczesywania, przynajmniej w przypadku naszego kota, oznacza zwracanie zjedzonej podczas mycia sierści.

szczotka dla kota

szczotka dla kota

OBCINANIE PAZURÓW
Tu też ważna jest systematyczność. Po prostu starajmy się nie dopuszczać do za długich pazurów, nie musimy ich jakoś specjalnie obserwować, kot sam da znać, że już pora na obcięcie. Mocniej udrapnie podczas zabawy, czy jak w przypadku naszego będzie miał problem ze wspinaniem się po drapaku.
Do tego zadania są przeznaczone specjalne obcinaczki jednak nam najwygodniej robić to zwykłymi cążkami, którymi ładnie i sprawnie idzie obciąć pazurka w odpowiednim miejscu, czyli na samym końcu (tylko tam gdzie jest martwa tkanka), jeśli obetniemy za wysoko to kota zaboli. Jeśli nie czujemy się pewnie to zawsze lepiej obciąć mniej niż narazić kota na cierpienie.

CZYSZCZENIE USZU
Temat uszu jest w przypadku kotów często zapominany, a to nie dobrze. My nie robimy tego jakoś regularnie, przeważnie tylko po kąpieli. Uszy czyścimy wilgotnym wacikiem kosmetycznym, uważając przy tym, żeby nie włożyć go za głęboko. Do tego celu są też przeznaczone specjalne płyny, ale na ten temat nic nie napiszę, bo nigdy takiego nie mieliśmy. Absolutnie nie używajmy do tego celu patyczków kosmetycznych, którymi łatwo idzie zrobi kotu krzywdę.

CZYSZCZENIE OCZU
Brytyjczyki mają dość płaski pyszczek, przez co ich kanaliki łzowe są dość krótkie, a to sprawia, że w kącikach oczu często zbiera się wydzielina, która nieestetycznie wygląda. My usuwamy ją za pomocą chusteczki higienicznej, wtedy kiedy jest już zaschnięta.

Oczywiście chce tu zaznaczyć, że cały wpis jest oparty na naszych doświadczeniach i tym jak my zajmujemy się naszym kotem. Jeśli z czymś się nie zgadzacie, coś byście dodali lub na jakiś temat chcieli wiedzieć więcej to śmiało piszcie :).

1 komentarze:

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY POZOSTAWIONY KOMENTARZ

KOCHAM ZAPINAM, CZYLI DZIECKO BEZPIECZNE W PODRÓŻY

11:50:00 Alina Dobrawa 8 Comments

KOCHAM ZAPINAM - dwa słowa, które nabierają ostatnio ogromnego znaczenia. To słowa, za którymi od niedawna kryje się akcja, w której i ja z dumą biorę udział.
#KochamZapinam ma celu podniesienie świadomości, czy w ogóle uświadamianie o tym, jak poprawnie przewozić dzieci w fotelikach samochodowych. Będzie o prawidłowym montowaniu foteli, zapinaniu (naciąganiu) pasów. Dowiecie się od nas jakie fotele są warte uwagi, a których zdecydowanie unikać i wiele innych tematów, ale wszystkie związane z jednym - z bezpieczeństwem dzieci w podróży.
Mam nadzieję, że uda nam się trafić do jak największej liczby osób, bo niestety jeszcze wiele z nas myśli, że sam fotelik starczy. Wystarczy zamontować, zapiać dziecko i gotowe. Jednak trzeba pamiętać, że fotelik spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie odpowiednio używany i właśnie takie będziemy nieść przesłanie.

Na stronie akcji jest już dostępna galeria gdzie pojawia się coraz więcej zdjęć maluchów poprawnie zapiętych.
Jeśli i Wy chcecie się przyłączyć to ogromnie zapraszamy. Wystarczy, że zrobicie zdjęcie swojemu dziecku, które jest prawidłowo zapięte, opublikujecie je na dowolnej platformie społecznościowej i podpiszecie #KochamZapinam (koniecznie z hasztagiem #), dzięki temu razem stworzymy jedną, wielką galerie poprawnie przewożonych dzieci.
Teraz to na tyle, ale na koniec ogromnie zachęcam Was do odwiedzenia stron i zapoznania się :).

KOCHAM ZAPINAM - OFICJALNA STRONA
KOCHAM ZAPINAM - FACEBOOK
KOCHAM ZAPINAM - INSTAGRAM
KOCHAM ZAPINAM - GOOGLE+

8 komentarze:

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY POZOSTAWIONY KOMENTARZ

ZAKUPY Z SECOND HAND - 7

08:00:00 Alina Dobrawa 9 Comments

Dziś zapraszam na kolejny post z cyklu o zakupach z second handu.
Na dzień dzisiejszy, przynajmniej raz w tygodniu muszę do jakiegoś zajrzeć, nie zawsze coś kupię, ale muszę przyznać, że nawet mi się spodobało to szukanie i szperanie za czymś ciekawym :). Pomyśleć, że kiedyś strasznie nie lubiłam tego typu sklepów :).
Zapraszam do obejrzenia moich ostatnich zakupów.

ZAKUPY Z SECOND HAND

BLUZKA - GEORGE
Cena: 12,00 złSPODNIE - C&A
Cena: 22,00 zł
PAJAC - F&F
Cena: 30,50 zł
Różowa bluzeczka urocza, a my bardzo takie słodkie ciuszki lubimy :). Używana, ale zupełnie tego nie widać, idealna do legginsów i jeansów.
Spodnie w gwiazdki mieliśmy już kiedyś i też z lumpeksu (do zobaczenia: TUTAJ), duży plus za elastyczny ściągacz w pasie.
Pajacyk mówi już sam za siebie :). Lila uwielbia wszystko, co z kotami związane, więc i to ubranko teraz u nas króluje. Jak wyrośnie z nogawek to przerobimy na samą bluzeczkę :).

WSZYSTKIE ZAKUPY Z SECOND HAND W JEDNYM MIEJSCU: ZAKUPY Z SH.

9 komentarze:

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY POZOSTAWIONY KOMENTARZ

INTERNETOWY UNIWERSYTET MĄDREGO WYCHOWANIA ZAPRASZA NA KURSY ON-LINE

11:50:00 Alina Dobrawa 0 Comments

Dziś przychodzę do Was z trochę innym wpisem. W imieniu Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" chciałabym Was zaprosić do zapoznania się z kursami, przygotowanymi dla rodziców, nauczycieli i wszystkich innych osób pracujących z dziećmi, jak i młodzieżą. Kursy tematyczne będą odbywać się on-line, co myślę, że jest sporym udogodnieniem.

Może na początek, napiszę, czym w ogóle jest Uniwersytet Mądrego Wychowania.
Uniwersytet jest powszechnie dostępnym, rekomendowanym przez Fundację "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", zasobem wiedzy psychologicznej, wychowawczej, dotyczącej zdrowego stylu życia, itp., przydatnej do kompletnego wsparcia rozwoju, wychowania i edukacji dziecka.
Na stronie Uniwersytetu będą dostępne 3 kursy on-line.

1. CZYTANIE JAKO METODA ROZWOJU I EDUKACJI
Kurs dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Na kursie będzie można dowiedzieć się jak przedszkole i szkoła mogą skutecznie rozwijać umiejętności językowe dzieci i pasję do czytania, dlaczego w ogóle dzieci nie lubią czytać, jakie błędy są popełniane przy nauce czytania, czy o związku między czytaniem, a systemem wartości.
Kurs "Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji", został objęty Honorowym Patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji.
- termin rozpoczęcia kursu - 7 października 2015
- czas trwania kursu - 11 tygodni
- cena - 320 zł
- więcej informacji: TUTAJ

2. NAUCZANIE WARTOŚCI
Kurs dla nauczycieli, pedagogów i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Na kursie będzie można dowiedzieć się jak zaszczepić w dziecku wartości moralne, takie jak szacunek, odpowiedzialność, czy odwaga.
Kurs "Nauczanie wartości", został objęty Honorowym Patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji.
- termin rozpoczęcia kursu - 7 października 2015
- czas trwania kursu - rok akademicki 2015/2016
- cena - 490 zł
- więcej informacji: TUTAJ

3. WYCHOWANIE CHŁOPCÓW
Kurs dla nauczycieli i rodziców. Na kursie będzie można dowiedzieć co zrobić i w czym tkwi problem, kiedy chłopiec (syn/uczeń) mało mówi, jest nieposłuszny, nie chce się uczyć, jest wycofany, czy lubi gry pełne przemocy lub łatwo ulega złym wpływom.
- termin rozpoczęcia kursu - 14 października 2015
- czas trwania kursu - 6 tygodni
- cena - 150 zł
- więcej informacji: TUTAJ

wychowanie dziecka

Społeczeństwu brakuje wiedzy o sprawach najważniejszych - jak mądrze żyć i wychowywać dzieci, by wyrosły na samodzielnych, szczęśliwych, dobrych i mądrych dorosłych, którzy sami staną się w dorosłym życiu mądrymi rodzicami.
Uniwersytet Mądrego Wychowania oferując kursy tematyczne, pozwala poszerzyć wiedzę oraz zdobyć umiejętności w zakresie kompletnego wspierania rozwoju i edukacji dziecka, czy zdrowego stylu życia.
Korzyści z udziału w kursach:
- budowanie świadomości potrzeb rozwojowych dzieci we współczesnym świecie
- pozyskanie szerokiej wiedzy na temat coraz bardziej powszechnych deficytów rozwojowych oraz zagrożeń cywilizacyjnych dla zdrowia umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży
- możliwość wypracowania praktycznych narzędzi pracy z dziećmi/uczniami, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, refleksji i pomysłów
- wszechstronny rozwój zawodowy i osobisty oraz podniesienie kompetencji zawodowych
- lepsze zrozumienie postaw i zachować dzieci/uczniów

Nie wiem jak w przypadku rodziców, ale jeśli chodzi o nauczycieli i innych pedagogów to myślę, że taki kurs jest świetną sprawą. Praca z dziećmi i młodzieżą nie jest łatwa, więc warto się do tego fachowo przygotować, a przy okazji i podnieść kwalifikacje :).

0 komentarze:

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY POZOSTAWIONY KOMENTARZ

NASZ WRZESIEŃ 2015

18:36:00 Alina Dobrawa 9 Comments

Jesień zawitała już na dobre i nas na razie rozpieszcza piękną, ciepłą i słoneczną pogodą.
Wrzesień pozwolił nam na dużo spacerów i wycieczek, ale był też czas chorób i siedzenia w domu. Mimo wszystko nie nudziliśmy się :). Była 8 rocznica związku z Lili tatą, odświeżyłam swój blond i było też mnóstwo słodkości :).
Zapraszam na kilka zdjęć z Instagrama.

NASZE ZDJĘCIA Z WRZEŚNIA 2015

tran mollers

grzyby kania

kot brytyjski krótkowłosy


olejek arganowy

9 komentarze:

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY POZOSTAWIONY KOMENTARZ