Dziecko w wielkim świecie

Gdzie na wakacje z dzieckiem – mały podróżnik!

Wielu młodych rodziców co roku szuka odpowiedzi na pytania: „gdzie na wakacje z dzieckiem? Gdzie na wakacje z rocznym/małym dzieckiem?”. Na wielu forach internetowych jak mantra powtarzane są slogany na temat tego by w podróże z dziećmi wybierać się jedynie poza sezonem i tylko na krótkie wyjazdy. W tym artykule opiszę najciekawsze pomysły na spędzenie wakacji z pociechą. Niech i Twoje dziecko poczuje się jak młody podróżnik!

Byle nie za wcześnie

Przede wszystkim należy pamiętać, że dziecko w wieku od kilku miesięcy do trzech lat nie może zbyt długo znosić trudów podróży gdyż nie jest jeszcze gotowe na takie wyzwania. Należy wybrać miejsce na wakacje, gdzie dotrzemy w maksimum jeden dzień. Z tego względu wyjazdy zagraniczne z małym dzieckiem są raczej wykluczone. Spośród możliwych wyborów pozostają tylko kraje sąsiadujące z Polską (jeżeli mieszkamy w bliskiej odległości od granicy). Poza naszym krajem idealne do spędzenia czasu z dziećmi będą w pełni wyposażone bazy turystyczne w niższych partiach Sudetów czeskich czy Tatr słowackich. Dobrym rozwiązaniem są też pensjonaty agroturystyczne na Litwie, warto jednak sprawdzić czy są przystosowane do przebywania w nich małych dzieci.

Wyjazd za granicę – dobry czy zły pomysł?

Jeżeli jednak nie mieszkamy w bliskiej odległości od granicy musimy zastanowić się gdzie na wakacje z dzieckiem w Polsce. Często polecanym wyborem jest tu rodzime morze. Nie mówimy tu jednak o zatłoczonych a przy tym i mało bezpiecznych dla dziecka plażach Władysławowa czy Ustki. Jeżeli wybieramy się na wakacje ze swoimi pociechami musimy wybrać mało uczęszczane miejsca z podstawową bazą turystyczną w bliskiej odległości abyśmy mieli gdzie się zatrzymać. Często spotykamy w internecie oferty noclegów, przy których widnieje informacja o znakomitych warunkach dla dzieci. Warto sprawdzić te informacje by nie okazało się, że to tylko puste słowa, a atrakcjami dla dzieci jest stara ślizgawka czy stara piaskownica z resztkami piasku.

Gdzie na wakacje z dzieckiem – morze czy góry?

Warto poszukać ofert małych, przytulnych kurortów morskich takich jak Pobierowo czy Wicie gdzie będziemy mogli bezpiecznie wypocząć z małymi dziećmi. Większość ośrodków w tych miejscowościach posiada przestronne ogrody z dużymi placami zabaw dla dzieci. Cena wynajmu niewielkiego domku lub apartamentu w jednej z wymienionych miejscowości to około 300 złotych za dobę. Nie jest to wielkim wydatkiem z uwagi na koszty w innych morskich miastach.

Oprócz morza rodzinom z dziećmi poleca się też wyjazdy w góry. Tutaj również należy szukać małych, mniej uczęszczanych miejscowości. Jeżeli chodzi o Tatry idealnym takim miejscem jest wioska Murzasichle. Mieszczące się tam wspaniałe, dobrze wyposażone góralskie wille znakomicie nadają się do spędzenia wakacji. Jedna z nich ,,Villa Toscana” polecana jest rodzinom z dziećmi. W pensjonacie znajdziemy nie tylko zaciszne pokoje, ale również kino, świetlicę z zabawkami dla dzieci oraz przytulną stołówkę z kominkiem. Znakomity wybór!

dziecko mały podróżnik i tata

Kreatywną opcją jest też wyjazd na Kujawy. Ten mało popularny turystycznie region znakomicie nadaje się na podróż z rodziną. W odległości kilkunastu kilometrów od Torunia znajdziemy wspaniały ośrodek agroturystyczny ,,Osada Karbówko”. Jedną z jej atrakcji jest stadnina koni z opcją jazd konnych dla maluchów (nawet rocznych dzieci na specjalnych fotelikach!). Oprócz tego ośrodek posiada własne korty tenisowe, prywatne małe ZOO oraz przestronny park z bawialnią dla dzieci. Jest to duża polanka z zabawkami, placem zabaw i boiskiem dla małych dzieci gdzie mogą wspaniale spędzić czas pod fachową opieką. Dobowy koszt wynajmu pokoju w ośrodku dla rodziny z dwojgiem dzieci to około 350 złotych.

Dziecko w wielkim świecie

Innym rozwijającym się regionem, przyjaznym dzieciom jest Roztocze. Miasto Zwierzyniec zapewnia całą gamę atrakcji od spływów kajakowych (ze sprzętem dostosowanym do przewozu w kajaku małych dzieci) po kąpiel w ośrodku ,,Stawy Echo”.
W okolicach miasta znajduje się natomiast zagroda Guciów. Jest to skansen znany z produkcji znakomitych miodów. Dziecko może tu poznać tajniki życia pszczół oraz posmakować ponad pięćdziesięciu rodzajów miodu. Ponadto Guciów posiada kuchnię – skansen gdzie można próbować staropolskich potraw.

Post Author: Parenting & Lifestyle

3 thoughts on “Gdzie na wakacje z dzieckiem – mały podróżnik!

  pogaan

  (3 września 2018 - 22:09)

  Uważam, że branie takiego maleństwa w dłuższą podróż jest skrajnie nieodpowiedzialne.

  Czekając na Cud

  (9 października 2018 - 09:57)

  Fajny artykuł, dziecko można stopniowo przyzwyczajać do coraz dłuższych wyjazdów. Odwiedzając ostatnio Bieszczady widzieliśmy jak 4-5 latkowie dzielnie zdobywają szczyty nie marudząc.

  tomaszbednarz

  (30 października 2018 - 10:21)

  Super artykuł. Łatwo zauważyć, które dziecko jest zabierane chociażby na weekend z domu poza miasto, a które całe dnie siedzi z komórka albo tabletem w ręce bo rodzice mają spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *