najważniejsze 1000 pierwszych dni życia dziecka

1000 pierwszych dni życia dziecka

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu kobiety. To czas refleksji i oczekiwania na upragnione maleństwo. Podczas tych 9 miesięcy, przyszła mama przewartościowuje całe swoje dotychczasowe życie. Musi poukładać je nowo tak, aby nowy członek rodziny zajął w nim honorowe miejsce. Ciąża to nie tylko czas, w którym przyszła mama oczekuje maluszka,kontroluje jego stan zdrowia i prowadzi zdrowy tryb życia, ale też okres przygotowywania się do narodzin dziecka. Przejawia się on w szykowaniu wyprawki dla noworodka i poszukiwaniu niezbędnych akcesoriów do jego pielęgnacji. Ostatnie miesiące ciąży to dla przyszłej mamy prawdziwe wyzwanie. Powiększający się brzuch uniemożliwia sprawne poruszanie się i kobieta z niecierpliwością odlicza już dni do porodu. Nie może doczekać się momentu narodzin swojej pociechy. Pragnie ją zobaczyć, przytulić i dotknąć. Czekała na to 9 miesięcy. I wreszcie przychodzi ten upragniony i wyczekany dzień, dzień narodzin, który już na zawsze odmieni życie całej rodziny.

Pierwsze miesiące życia noworodka i niemowlaka

Kiedy noworodek pojawia się domu, rodzice szaleją z niepokoju o jego zdrowie. Nieustannie sprawdzają, czy oddycha, czy się nie zachłysnęło, czy żyje.To bardzo trudny czas dla młodych rodziców, bo muszą się nauczyć swojej nowej roli. Nie zawsze przychodzi im to łatwo. Kolorowe czasopisma zazwyczaj przedstawiają wzorowy model uśmiechniętej rodziny z maluszkiem. Tymczasem rzeczywistość jest trochę inna. Maluszek budzi się kilka razy w nocy, miewa kolki i bóle brzuszka. Zmęczeni i niewyspani rodzice odchodzą od zmysłów, jak pomóc dziecku.Przeraża ich myśl, że mogłoby mu się coś stać, że mógłby zachorować. Dlatego nieustannie czuwają nad jego łóżeczkiem i kontrolują każdy oddech swojej pociechy. To powoduje u nich silny stres i zmęczenie, które odbija się na ich związku. Młodzi rodzice zaczynają obwiniać się wzajemnie o zaistniałą sytuację. Wypominają sobie błędy, jakie popełniają podczas pielęgnacji dziecka. Z czasem młode matki odsuwają od swoich maluszków mężczyzn w obawie, że wyrządzą im krzywdę, że niewłaściwie się nimi zaopiekują.

To wszystko sprawia, że między parą tworzy się mur, który rośnie i przybiera na sile, a próby jego zniszczenia spełzają na niczym. Taki okres trwa zwykle kilka miesięcy dopóki młodzi rodzice nie przyzwyczają się do nowej sytuacji i roli. Później, kiedy ogarniają już cały ten proces związany z pielęgnacją i opieką maluszka, sytuacja nieco się stabilizuje i para znowu zbliża się do siebie i zaczyna odczuwać czystą radość i spełnienie w rodzicielstwie. Dostrzegają oni każdą zmianę w rozwoju swojej pociechy, są przy niej, kiedy siada i gaworzy, kiedy uśmiecha się do nich i potrzebuje ich dotyku i bliskości. Taki intensywny rozwój dziecka, kiedy z noworodka i niemowlaka zmienia się w baraszkującego malca trwa do roku. Rodzice często zastanawiają się, jak przetrwają 1000 pierwszych dni życia dziecka. Czy zdadzą egzamin z rodzicielstwa, wszak to pierwsze i najważniejsze 3 lata ich pociechy.

Kiedy niemowlę staje się już całkiem dużym brzdącem

Okres niemowlęcy przemknął niczym strzała i rodzice nawet nie zauważają, jak ich pociecha zmienia się i zaczyna stawiać pierwsze kroki. To niezapomniane przeżycie, kiedy pierwszy raz mogą zaobserwować, jak ich maluszek stawia pierwsze kroki. Zawsze towarzyszą temu łzy radości i silne wzruszenie. Przecież to przełomowy etap w rozwoju ich maluszka.To jakby przechodzenie na wyższy szczebel w rozwoju ich pociechy. Wprawdzie teraz rodzice mają ręce pełne roboty, bo ich malec baraszkuje po całym domu i muszą go nieustannie pilnować, aby nie zrobił sobie krzywdy, to jednak odczuwają wielką radość, że ich dziecko z każdym dniem nabywa coraz więcej nowych umiejętności, które prowadzą go do samodzielności.

Roczne dziecko podejmuje już próby samodzielnego spożywania posiłków (często posługuje się rączkami zamiast łyżeczki, ale to dopiero początek jego długiej drogi). Jego rączki się wprawiają podczas manipulowania różnego rodzaju zabawkami. Uczy się chwytać i rzucać piłeczkę, podejmuje próby rozpinania i zdejmowania bucików. Takie dziecko to istny wulkan energii, który od rana do późnych godzin wieczornych łobuzuje i organizuje czas swoim rodzicom. Mamy bardzo często uwieczniają chwile takiego malca na zdjęciach,które później są cenną pamiątką na całe życie.Taki intensywny czas zabaw i wiecznego rozrabiania malucha trwa zazwyczaj do 2 roku życia. Wtedy dziecko potrafi już dłuższą chwilkę zająć się konkretną zabawą i skupić na danej czynności przez dłuższy okres czasu.

Rozwój 2 latka

Po ukończeniu 2 lat, nasz smyk wyrasta już z zachowań typowych dla bobasów i staje się doroślejszym malcem. Potrafi już wymawiać pojedyncze słowa lub zdania, a jego komunikaty są jasne i zrozumiałe dla otoczenia. Rozumie wiele poleceń i poznaje zasady, których próbuje przestrzegać. Nadal reaguje płaczem, kiedy próbujemy mu czegoś zabronić lub zakazać.Jest bardzo silnie związany z rodzicami, zwłaszcza mamą i to z nią chciałby spędzać jak najwięcej czasu. 2 latek próbuje nawiązywać już kontakty z innymi dziećmi, jednak bawi się sam, bo nie potrafi jeszcze dzielić się zabawkami z innymi maluchami. Rozwój dziecka do 3 lat przebiega już nieco mniej intensywnie pod względem fizycznym.

Tutaj pierwsze skrzypce gra teraz rozwój umysłowy i nasza pociecha z każdym dniem staje się coraz mądrzejszym i logicznie myślącym 3 latkiem. 1000 pierwszych dni życia dziecka, to czas intensywnego rozwoju naszego malucha. To czas, kiedy z maleńkiej i kruchej istotki, zmienia się w niemowlę, niepewnie stawiającego pierwsze kroki bobasa i zadającego mnóstwo pytań 3 latka. To czas wyjątkowy i piękny dla rodziców,dlatego też należy delektować się tymi chwilami, bo są ulotne i nigdy już nie powrócą.

Post Author: Parenting & Lifestyle