tuleje poliamidowe

Gdzie w przemyśle wykorzystywane są tuleje poliamidowe?

Tuleje poliamidowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych prefabrykatów w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Tuleje poliamidowe oraz wałki w kształcie prętów o rożnych średnicach są wykorzystywane po odpowiedniej obróbce, jako koła prowadzące, zębatki, tuleje dystansowe lub rolki transportowe. Zastanówmy się, czym szczególnym wykazuje się poliamid tuleje i elementy z niego uzyskane, jeśli ma tak szerokie zastosowanie?

Co wspólnego ma poliamid tuleje i zwykła sportowa kurtka?

Nierzadko przez laików mylony z poliestrem, poliamid ma nie tylko inną nazwę, ale przede wszystkim strukturę fizyko-chemiczną, która determinuje i przesądza o odmiennych właściwościach. Poliamid został wprowadzony do powszechnego użytku na krótko przed II Wojną Światową i zagościł w branży odzieżowej jako włókno poliamidowe, znane też jako nylon. Bardzo szybko ów materiał zaczął być wykorzystywany także w intensywnie rozrastającym się amerykańskim przemyśle zbrojeniowym. Miedzy innymi wtedy po raz pierwszy zaczęto stosować tuleje poliamidowe jako uszczelniacze w kokpitach myśliwców lub jako pochłaniacze drgań w maszynach elektrotechnicznych.

Samo włókno poliamidowe (nylonowe) od roku 1938 znaleźć możemy zarówno w damskich pończochach, jak i kurtkach miejskich czy outdoorowych. Poliamid to także główny komponent najlepszej odzieży sportowej. Obok grubej materii bawełnianej pokrytej woskiem, żołnierze z ostatniej wojny otrzymywali też na wyposażeniu wodoodporne parki przeciwdeszczowe z nylonu pokrytego z gumowaną warstewką. Co więc tak wyjątkowego wnoszą: poliamid tuleje wykorzystywane w przemyśle i nadal wodoodporne płaszcze żołnierskie sprzed kilkudziesięciu lat?

Poliamid i jego główne cechy i parametry

Włókno poliamidowe z Twojej kurtki outdoorowej oraz tuleje poliamidowe wykazują niewielki współczynnik tarcia, co oznacza po prostu niebywałą wytrzymałość. Dlatego też poliamid tuleje stanowią prefabrykat do produkcji wałków prowadzących koła zębate w różnych urządzeniach. Tuleje poliamidowe są też podstawą do produkcji śrub, nakrętek a nawet łożysk. Co ciekawe, dodajmy w tym właśnie miejscu, iż wspomniane powyżej niektóre elementy cierne w skomplikowanych urządzeniach wykonane z poliamidu (np. owe wałki prowadzące) posiadają doskonałe własności ślizgowe, przy stosunkowo niedużych stratach powierzchni podczas intensywnej pracy.

Tuleje poliamidowe są poza tym surowcem bezproblemowym w obróbce skrawaniem, dlatego też łatwo jest uformować je w listwy, krzywki, wszelkiego rodzaju kształtowniki i wsporniki.

Poliamid wykazuje także odporność chemiczną na oleje przemysłowe, tłuszcz i benzynę. Co ważne, podczas pracy elementy wykonane z tulei poliamidowych zachowują stała sztywność i nie zmieniają parametrów fizycznych w wyższych temperaturach. Zwłaszcza ta ostatnia cecha wpływa na to, iż tworzywo poliamidowe coraz częściej staje się zamiennikiem ruchomych elementów metalowych w urządzeniach przemysłowych i rolniczych.

Z kolei wysoka wytrzymałość poliamidu na nacisk statyczny decyduje o tym, iż tuleje poliamidowe w różnych kolorach, stają się głównym komponentem akcesoriów meblowych, w tym części krzeseł i nóg stołów i regałów.

Post Author: Parenting & Lifestyle