sposoby na oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę? Pranie? Mycie Naczyń? Co jeszcze?

Przykładasz wagę do oszczędzania wody? Ma to ogromny związek z oszczędzaniem pieniędzy, ale również chęcią dbania o środowisko. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie są naprawdę skuteczne sposoby na zmniejszenie zużycia wody w codziennym życiu.

Mycie naczyń

Najwięcej wody zużywamy myjąc naczynia kilka razy dziennie i to pod bieżącą wodą. Jak temu zaradzić? Po pierwsze, można się wyposażyć w zmywarkę. Pobiera ona znacznie mniej wody, a jest równocześnie dużo wygodniejsza. Oczywiście na początku jest to spory wydatek, ale szybko pozwoli wprowadzić oszczędności związane ze zużyciem wody. Po drugie, warto zmienić sposób mycia naczyń. Wystarczy nalewać wodę do zlewu zamiast myć je pod wodą lecącą z kranu.

Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie

Kąpiel w wannie wiąże się z koniecznością zapełnienia nią wody. A to pochłania około 4-5 razy więcej wody niż w trakcie brania prysznica. Dlatego prysznic jest zdecydowanie oszczędniejszą opcją. Kiedy urządzamy łazienkę, warto wziąć ten czynnik pod uwagę. Montaż prysznica daje też możliwość zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Można też zawsze zamontować wannę z parawanem, by raz na jakiś czas móc zażyć relaksacyjnej kąpieli.

Mycie zębów

Okazuje się, że spore straty wody pojawiają się też w czasie mycia zębów. Najczęściej w czasie tej czynności pozostawiamy odkręcony kran – marnujemy zatem sporo wody, której w ogóle nie potrzebujemy i z niej nie korzystamy. Warto to sprawdzić eksperymentalnie – podstawiając pojemnik pod kran i przeliczając zużycie wody. Wyniki z pewnością pokażą, jak ważne jest zakręcanie wody w czasie mycia zębów.

Pranie

Pranie to przecież konieczność. Jak zatem na tym oszczędzać? Warto włączać pralkę trochę rzadziej niż może robiliśmy to dotychczas. Należy po prostu poczekać aż uzbiera się tyle rzeczy, że pralka zostanie w zapełniona – zamiast włączać ją w połowie pustą. Można również korzystać ze specjalnych ekologicznych programów, które pozwalają zużywać dużo mniej wody. Warto również postawić na dobry płyn do prania. Dobrze dobrany detergent zapewni czyste ubrania przy krótszym i zużywającym mniej wody programie.

Specjalne akcesoria

Warto również sięgnąć po akcesoria pomocne przy oszczędzaniu wody. Idealnie do tego nadają się nakładki na krany i prysznice, które napowietrzają strumień wody – wydaje się, że jest on większy, a zużywamy mniej wody. Prysznic można też wyposażyć w regulator przepływy. Takie elementy skutecznie pozwolą oszczędzać wodę.

Są to naprawdę proste, niezbyt wymagające metody, które pozwalają w znacznym stopniu zmniejszyć zużycie wody w domu. A tym samym pozwalają wprowadzić konkretne oszczędności, które na pewno odczuje nasz budżet domowy.

Post Author: Parenting & Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *