klejenie mebli i zabawek

Jak sklejać połamane elementy zabawek lub mebli

Niektóre materiały takie jak elementy dziecięcych zabawek, przyborów kuchennych czy mebli są trudnosklejalne.  Dlatego do ich sklejenia należy wykorzystywać specjalne kleje. Klej do laminatu jest jednym ze specjalistycznych klejów. Jakie kleje tego typu masz do wyboru? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Czym jest laminat?

Zanim przejdziemy do opisu kleju do laminatu, warto najpierw zadać sobie pytanie, czym jest laminat i czym się charakteryzuje? Laminat to kompozyt, który powstaje z połączenia dwóch materiałów charakteryzujących się różnymi właściwościami. Właściwości te mogą być mechaniczne lub technologiczne. Pomiędzy tymi różnymi warstwami znajduje się najczęściej wypełnienie. A jakie są rodzaje laminatów? Naturalnym laminatem może być drzewo, ale jeżeli chodzi o tworzywa, to laminaty rozróżnia się na podstawie żywic, które zostały w nim wykonane.

klejenie tworzywa sztycznego

Wyróżnia się laminaty:

  • poliestrowe,
  • epoksydowe,
  • winylo-estrowe,
  • fenolowe,
  • melaminowe.

W zależności od zastosowania, laminat może być jednostronny, dwustronny i standardowy. Standardowy nadaje się przede wszystkim do oklejania powierzchni płaskich, laminat jednostronny jest ozdobny, a dwustronny ma zastosowanie dekoracyjne, a czasem użytkowe. Oprócz tego, produkuje się laminaty elewacyjne, kompaktowe, techniczne, a także podłogowe, trudnozapalne, na postforming. Ale to jeszcze nie wszystko. dostępnych jest wiele innych odmian laminatów, które przydatne są np. do tworzenia torów kręgielni. Zastosowanie laminatu jest bardzo szerokie, a klej do laminatu powinien być przede wszystkim szybko działający.

Jakie są cechy charakterystyczne laminatu?

Laminat jest tworzywem o bardzo wysokiej wytrzymałości technicznej. Wykazuje również bardzo dobrą odporność na warunki atmosferyczne. Ponadto uważany jest za odporny na zabrudzenia i działanie środków chemicznych. Laminat może mieć powierzchnię matową, połyskującą, a także perlista. Wyróżnia się też laminaty o strukturze drewna.

Klej do laminatu

Obecnie wybór specjalistycznych klejów jest bardzo duży. Kleje do kompozytów i do laminatów są powszechnie stosowane. Najczęściej są to kleje poliestrowe, które tworzy się na bazie nienasyconych żywic. Kleje takie łączą elementy laminatu, a także inne wzmocnienia. Pośród propozycji klejów znajdują się te standardowe, kleje z włóknem szklanym, a także kleje lekkie. Popularnymi klejami są również kleje epoksydowe oraz kleje metakrylowe – ich wybór jest naprawdę bardzo szeroki i pozwalają na łączenie różnych wyrobów kompozytowych, co oczywiście jest ich dużym plusem – choć nie zawsze tak jest.

Przed zakupem kleju, należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy faktycznie nadaje się on do konkretnego laminatu. Jak to zrobić? Oczywiście najlepiej wejść na stronę konkretnego producenta i sprawdzić, do czego polecany jest klej. Trzeba pamiętać, że nie każdy klej nadaje się do łączenia tworzyw sztucznych. Oczywiście ważny jest również czas łączenia i moc kleju. Chociaż klej do laminatu jest powszechny, trzeba być ostrożnym przy jego wyborze, aby po prostu nie zmarnować pieniędzy, a tym bardziej użytego materiału.

Post Author: Parenting & Lifestyle