Kreatywna zabawa

5 pomysłów na kreatywną zabawę z dzieckiem

Dzisiejszy świat oferuje najmłodszym całą gamę rozrywek. Możemy zabrać pociechę do sali zabaw, kina czy na przedstawienie. Nawet maluchy posiadają tonę zabawek, które wcześniej czy później wędrują zapomniane w kąt. Kreatywna zabawa nie musi oznaczać designerskich gadżetów ani świecących cudów. Czasami wystarczy kartka papieru i ołówek lub długopis, żeby zafundować swojemu dziecku fantastyczną rozrywkę.

Niesamowita historia

Poproś dziecko o napisanie na kartce jednego słowa. Następnie nie patrząc, zakryj wyraz i obok tego, które zostało napisane wpisz następne. Kolejno dodawajcie słowa, tak aby powstała historyjka. Nie wolno wam spoglądać na zapisane wyrazy, dopiero na koniec odczytajcie całą treść, jaką wspólnie stworzyliście.

Taka zabawa może być bardzo śmieszna, gdy okaże się jak bardzo niestworzoną historię udało się wam napisać!

Kosmiczne zwierze

Pierwsza osoba rysuje na kartce papieru koło i prosi pozostałych uczestników o zamknięcie oczu. Kładzie kartkę na stole, po czym każdy z graczy rysuje jeden lub dwa dowolne elementy na kole, starając się aby na obrazku powstało zwierzę. Nie wolno mówić o jakim zwierzęciu się myśli. Gdy dzieło jest gotowe, nadajemy imię naszemu nowemu
zwierzakowi.

Statki

To bardzo znana i stara gra. Rozwija kreatywność i logiczne myślenie, a także wyobraźnię przestrzenną.

Każdy uczestnik na kartce w kratkę rysuje pole, w formie kwadratu, aby w pionie i poziomie znajdowało się 10 pozycji. Poziomo nad polem wpisujemy litery alfabetu od A do J. W pionie umieszczamy liczby od 1 do 10. Na polu kwadratu rysujemy „statki”, obejmujące 1, 2, 3 i 4 kratki.

Dla jednomasztowców, czyli jedynek rezerwujemy 4 oddzielne, pojedyncze kratki, dwumasztowce będą dwa i obejmują dwie kratki, trzymasztowce są trzy oraz jeden czteromasztowiec, składający się z czterech kratek. Aby „zatopić” przeciwnika należy odgadnąć położenie jego statku (np. 4 B).

Poszukiwanie skarbu

Kartkę papieru dzielimy na mniejsze części i wpisujemy na nich instrukcje, np. „szukaj w szufladzie”. Do szuflady wkładamy kolejną instrukcję, np. „za zasłoną” i tak kolejno, aż w ostatniej kryjówce umieścimy „skarb”. Może to być coś słodkiego lub naklejka. W trakcie ukrywania wskazówek szukający musi udać się do innego pomieszczenia.

Dzieci uwielbiają ten rodzaj zabawy i nie mogą doczekać się, kiedy znajdą „skarb- niespodziankę”.

Jasnowidz

Siadamy na przeciw siebie i umawiamy się, że będziemy rysować, np. kwiat. Jeśli uda nam się narysować taki sam obrazek jak dziecko, możemy uważać się za jasnowidzów!

Inną popularną zabawą jest gra „Państwa – Miasta”, czy robienie samolotów, czapeczek czy wachlarzy. Nawet bawiąc się w „śnieżki” kulkami z papieru można nieźle się uśmiać i super spędzić czas. Okładanie takimi kulami jest bezpieczne i dla nas i dla sprzętów domowych.

Kreatywna zabawa z kartką papieru i długopisem może trwać naprawdę długo. Warto samodzielnie wymyślać takie aktywności, bądź modyfikować je aby były ciekawsze. Proste rozrywki pobudzają wyobraźnię dzieci i pokazują im, że aby się dobrze bawić nie zawsze potrzeba drogich akcesoriów.

Post Author: Parenting & Lifestyle