pierwsze buty dla dziecka - przyszla mama

Pierwsze buty dla dziecka

Świeżo upieczeni rodzice często już kompletując wyprawkę zastanawiają się jakie kupić  pierwsze buty dla dziecka. Przecież to taki naturalny element garderoby, a te malutkie buciki aż kuszą, żeby je kupić. Jednak noworodek nie potrzebuje obuwia, niemowlę w pierwszych miesiącach życia też nie. Może żeby uzupełnić stylizację pamiątkowego zdjęcia, ale do noszenia jeszcze długo buciki nie będą mu potrzebne.

Kiedy kupić pierwsze buciki?

Wśród produktów dla malutkich dzieci nie trudno znaleźć piękne buciki nawet w najmniejszych rozmiarach. Jednak lekarze i fizykoterapeuci są zgodni, z zakładaniem dziecku butów nie należy się spieszyć. Wśród starej szkoły lekarskiej można się jeszcze spotkać z opinią, że w buciki należy zaopatrzyć dziecko, które próbuje stawiać pierwsze kroki, niekoniecznie samodzielnie. Tacy lekarze często zalecają naukę chodzenia w kapciach. Jednak w większości spotkamy się z opinią, że pierwsze buty dla dziecka powinno się kupić dopiero gdy zacznie samodzielnie stawiać pierwsze kroki, czyli prawdopodobnie gdzieś około pierwszych urodzin i że dziecko wcale nie potrzebuje kapci.

Stopa dziecka najlepiej rozwija się na boso, zwłaszcza w przypadku niemowlaka nie powinno się ograniczać kontaktu małych stópek z różnymi rodzajami powierzchni. To przecież stymuluje jego rozwój nie tylko motoryczny, ale i umysłowy. Zaleca się aby dziecko jak najdłużej po domu chodziło w samych skarpetkach. Od momentu, gdy dziecko zacznie próbować się pionizować, najlepiej wybierać skarpetki z ABS. A pierwsze buciki kupujmy dopiero, gdy nasze dziecko będzie próbowało swoich sił chodząc na zewnątrz.

Jakie buty dla malucha?

Wybór pierwszych butów jest bardzo istotny, stopa dziecka jest jeszcze bardzo delikatna, i dopiero się rozwija. Specjaliści są zgodni, dobre buciki powinny zapewniać dziecku maksimum swobody. Powinniśmy dążyć do tego by dziecko czuło się w nich niemal jak na boso. Tylko, że roczniak za dużo nam jeszcze nie podpowie, o tym czy buciki nam pasują. Zatem jakie powinny być pierwsze buty do chodzenia?

 1. Giętkie, to znaczy powinny dać się łatwo zginać, zwłaszcza w jednej trzeciej długości, czyli mniej więcej tam gdzie zginają się paluszki dziecka. Podeszwa nie powinna się też ślizgać.
 2. Z szerokim, zaokrąglonym noskiem. Palce u stóp małych dzieci są szeroko rozłożone na kształt wachlarza, dlatego także nosek butów musi być większy by zapewnić im pełną swobodę.
 3.  Za długie- tu zalecenia nie są jednoznaczne, zwykle mówi się o 7-9 mm, ale na pewno nie mniej niż 5mm. Stopa dziecka przesuwa się do przodu podczas chodzenia i dlatego konieczny jest pewien zapas. Ponadto stopa dziecka rośnie bardzo szybko, i dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać butów co kilka tygodni. Nie chodzi jednak o to by kupować buciki na zapas.
 4. Sznurowane lub ewentualnie na rzepy. Dzięki sznurowaniu możemy lepiej dopasować but do stopy dziecka, będzie on stabilny, niezależnie od tego czy stopa dziecka należy do tych szczuplejszych, czy bardziej pulchnych.
 5. Z wysokogatunkowych materiałów, najlepiej skóry. Ważne aby materiał dobrze odprowadzał wilgoć z małych stópek, i nie powodował pocenia.
 6.  Ze sprężystym, ale nie za twardym zapiętkiem- dzięki temu zapiętekbędzie pomagał stabilizować stopę i nie będzie się odkształcał.
 7.  Lekkie, by zbytnio nie obciążało stopy dziecka.
 8.  Dopasowane do pory roku. Zimą sprawdzą się bardzo ciepłe buty, ale jesienią i wiosną nie należy z tym przesadzać, bu niepotrzebnie nie przegrzewać stopy dziecka.

pierwsze buty dla dziecka - buciki

Dlaczego lepiej kupować nowe buty?

Buty dla malucha to nie lada wydatek, dlatego rodziców często kusi zakup używanych bucików lub zakładanie butów po starszym rodzeństwie lub kuzynostwie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Stopa małego dziecka jest bardzo wrażliwa, a buty powinny dopasowywać się do małego właściciela. Jeżeli wybierzemy używane buty, to istnieje ryzyko, że nasz maluch będzie powielał zwyrodnienia poprzedniego właściciela. W tym względzie zgodni są również fizykoterapeuci, pierwsze buty do chodzenia powinny być nowe. Na butach dla dziecka nie warto oszczędzać, konsekwencje noszenia nieprawidłowego lub wadliwego obuwia mogą być długofalowe.

Jak kupować pierwsze buty dla dziecka?

Przy natłoku różnych obowiązków coraz częściej wybieramy zakupy przez internet, jednak wybierając pierwsze buty dla dziecka najlepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego. Stopa małego dziecka nie jest jeszcze ani tak sztywna ani tak wykształcona by ją bezbłędnie zmierzyć. Lekarze doradzają by nie kierować się jedynie rozmiarem, ale zwracać uwagę także na kształt i wymiar stopy(nie tylko długość, ale i tęgość), podbicie oraz wygięcie.

Dobrze jest też wybierać buty renomowanych marek. Choć nie jest powiedziane, że buty no name będą złe, w przypadku znanych marek możemy się posiłkować opiniami innych rodziców, a czasem nawet lekarzy czy fizykoterapeutów Pozytywną rekomendację fizykoterapeutów mają między innymi buty marki Walkking’s. Doskonałymi opiniami rodziców cieszą się buty polskiej marki Bobux, które dodatkowo opatrzone są znakiem ZDROWA STOPA, świadczącym o pozytywnej opinii Instytutu Skórzanego w Łodzi. Znak ten jest wydawany dla obuwia zabezpieczającego prawidłowy rozwój stopy dziecka. Warto też wymienić jedną z najbardziej popularnych marek obuwia dziecięcego, Bartek. Ta polska marka także opatrzona jest znakiem ZDROWA STOPA, ponadto od wielu lat niezmiennie cieszy się dobrą opinią.

Post Author: Parenting & Lifestyle

2 thoughts on “Pierwsze buty dla dziecka

  happymuma

  (3 września 2018 - 22:10)

  dla dziecka to tylko z najwyzszej jakosciowo polki

  Julia Nawrot

  (14 listopada 2019 - 11:51)

  Bardzo ważne jest by zadbać o jakość bucików dla dzieci, szczególnie u maluszków te buciki powinny być najlepszej jakości. W naszym sklepie znaleźć można obuwie dla dzieci najlepszych polskich producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *