diamenty

Diamenty, złoto i miliony dolarów. Najdroższe zegarki na świecie

Zastanawiając się nad zakupem zegarka mamy dziś do wyboru mnóstwo marek i modeli. Są wśród nich zabawkowe czasomierze dla dzieci, wyspecjalizowane zegarki sportowe czy eleganckie rodzaje zegarków, których głównym atutem ma być szykowny wygląd. Na rynku jest mnóstwo zegarków produkowanych seryjnie, dostępnych w różnych cenach, właściwie na każdą kieszeń. Bywają one jednak również towarem luksusowym, produkowanym przez kilkadziesiąt lat i wartym pieniędzy, które wystarczyłyby na zakup statku czy samolotu. Wybraliśmy pięć najdroższych zegarków, które cieszą się wyjątkową sławą.

Graff Diamonds Hallucination

Miano najdroższego zegarka na rękę na świecie większość źródeł przypisuje konstrukcji stworzonej przez firmę Graff Diamonds, czyli brytyjskiego jubilera działającego od 1960 r. Swoje arcydzieło nazwane Graff Diamonds Hallucination po raz pierwszy przedstawił w 2014 r. To zdecydowanie bardziej pokaz kunsztu jubilerskiego niż zegarmistrzowskiego. Sam mechanizm zegarka (więcej na temat mechanizmów zegarków dowiesz się z portalu https://odziezbiznesowa.pl/akcesoria/zegarki) nie jest bowiem zbyt skomplikowany, tarczę otoczono natomiast ponad 110 karatami diamentów. Praca wymagała precyzji, same kamienie są sporo warte, ale wycena całości zwala z nóg – to 55 milionów dolarów. Graff Diamonds Hallucination jak dotąd nabywcy jednak nie znalazł.

Graff The Fascination

Brytyjski jubiler jest również autorem drugiego z najwyżej wycenianych zegarków na świecie. Po raz kolejny o jego cenie decydują diamenty użyte do wykonania bransoletki – ważą ponad 150 karatów, do tego są bezbarwne, w przeciwieństwie do wabiącego oczy kolorami Graff Diamonds Hallucination. Samą bransoletkę Graff The Fascination można zresztą nosić również jako pierścień, bez zegarka. Jednak doskonale sprawdza się on jako zegarek garniturowy. Producenci liczyli, że model znajdzie nabywcę w Azji, ale na razie brak informacji o tym, by ktoś pokusił się na jego zakup. A inwestycja jest poważna – zegarek wycenia się na 40 milionów dolarów.

Patek Philippe Grandmaster Chime ref. 6300A-010

To właśnie ten model dzierży miano najdrożej sprzedanego zegarka na rękę na świecie. Jest dziełem zegarmistrzów z firmy Patek Philippe, działającej w Szwajcarii od 1839 r. Co ciekawe, jednym z jej założycieli był Polak Antoni Patek, który wyemigrował z Polski po upadku powstania listopadowego. Jego następcy stworzyli niezwykle skomplikowaną konstrukcję z dwoma cyferblatami oraz 20 komplikacjami mechanizmu. Wyprodukowano go na 175-lecie firmy, do sprzedaży trafił po dwóch latach. Ostatecznie został zakupiony na aukcji w Genewie w 2019 r. za ponad 31 milionów dolarów. Co warte podkreślenia, była to aukcja charytatywna, na cele dobroczynne.

Joaillerie 101 Manchette

Jeszcze dłuższą historią niż Patek Philippe może się pochwalić inna szwajcarska firma – Jaeger-LeCoultre. Działa bowiem od 1833 r. Najwyżej wycenianym zegarkiem tej marki jest Joaillerie 101 Manchette. To model, w którym niewielka tarcza jest wkomponowana w bransoletkę. To właśnie ona przesądza o wartości konstrukcji – jest bowiem wykonana z 576 diamentów oraz złota. Zegarek jest wyceniany na 30 milionów dolarów.

Breguet No. 160 Grande Complication

Najbardziej niezwykłą historię ma jednak zegarek Grande Complication marki Breguet. Jej założyciel rozpoczął działalność już w 1775 r. w Paryżu, później firma przeniosła się do Szwajcarii. Zegarki tej marki nosił cesarz Francji czy sułtan osmański. Najsłynniejszą konstrukcję przygotowywano jednak dla królowej Francji Marii Antoniny. Zamówił go dla niej hrabia Hans Axel von Fersen, a skomplikowany mechanizm, zawierający między innymi termometr, był konstruowany przez ponad 20 lat. W tym czasie śmierć poniosła zarówno ścięta przez gilotynę królowa, jak i architekt czasomierza – prace musiał dokończyć jego syn. W 1983 r. zegarek w spektakularny sposób skradziony z Jerozolimy, odzyskano go dopiero po 24 latach.

Post Author: Parenting & Lifestyle