dowód osobisty dla dziecka

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka

Dzieci nie potrzebują dokumentu jakim jest dowód tożsamości, jednak w niektórych sytuacjach rodzice lub jeden rodzic decydują się na wyrobienie dziecku dowodu. Jest tak na przykład wtedy, Gdy rodzice chcą wyjechać z dzieckiem w podróż zagranicę, oczywiście mowa tutaj o krajach leżących w Unii Europejskiej. Na podstawie dowodu tożsamości można przekraczać granice w strefie Schengen, a także na przykład w Czarnogórze. 

Dowód osobisty dla dziecka

Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 roku życia, rodzic może bez jego obecności złożyć wniosek w urzędzie. Jeżeli dziecko ma więcej niż 5 lat, musi być obecne przynajmniej z jednym rodzicem. To dosyć ważny szczegół, o którym warto pamiętać. Podobnie w przypadku odbierania dowodów tożsamości dla dzieci poniżej 5 roku życia, może tego dokonać sam rodzic, który składał wniosek o dokument. Jeżeli dziecko jest starsze niż 5 lat, musi towarzyszyć rodzicowi podczas odbioru. Dowód osobisty dla dzieci do 5 roku życia jest ważny przez 5 lat. W przypadku dzieci starszych, dowód ważny jest aż przez 10 lat. To naprawdę długi okres ważności tego dokumentu, a zatem jeżeli już raz wyrobi się go dziecku, przez wiele lat będzie można wyjeżdżać z nim zagranicę. Jeżeli rodzina będzie chciała podróżować jednak poza Europę, wymaganym dokumentem będzie paszport. 

Zdjęcie do dowodu osobistego dla dziecka

Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, potrzebne jest jego zdjęcie. Jeżeli dokument chce się wyrobić dla niemowlęcia, można poszukać specjalnego studia fotograficznego, w którym robi się tego typu fotografie. Jeżeli w okolicy nie ma jednak takiego miejsca, samemu można przygotować zdjęcie. W jaki sposób to zrobić? Dziecko należy położyć na jakimś jednolitym jasnym tle, najlepiej na gładkim prześcieradle, a następnie zrobić mu zdjęcie z góry. Dziecko nie może mieć w buzi smoczka, powinno mieć również otwarte oczy. Tego typu zdjęć nie robi się zatem dzieciom śpiącym. Gdy dziecko stabilnie siedzi już na krzesełku, bez problemu można mu zrobić zdjęcie u fotografa. Zdjęcia na leżąco robi się tym dzieciom, które nie otrzymują jeszcze stabilnej siedzącej pozycji. W przypadku starszych dzieci i nastolatków, trzeba zrobić zwyczajne zdjęcie do dokumentów.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka

Wniosek można złożyć w Urzędzie Gminy, adekwatnym do naszego miejsca zamieszkania. Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku? Po pierwsze należy wypełnić stosowne formularz, co można zrobić w wersji papierowej, ale również wypełniając w wersji elektronicznej. Jeżeli wypełniana jest wersja elektroniczna, w Urzędzie Gminy u konkretnego urzędnika można poprosić o wydrukowanie formularza. Do wniosku należy załączyć akt urodzenia dziecka. Rodzic, który składa wniosek o dowód osobisty, musi również przygotować swój dowód tożsamości. Będzie ono również potrzebny podczas odbioru gotowego już dowodu. Załącza się również zdjęcie w formie elektronicznej ( jeżeli wniosek jest składany online), albo w wersji papierowej. Trzeba zwrócić uwagę na wymiary zdjęcia, oraz to, czy spełnia ona wyżej opisane normy ( cała twarz dziecka jest widoczna, dziecko nie ma smyczka w ustach). Poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie, a następnie oczekiwać około 30 dni na przygotowanie dokumentu. Bardzo często dowód osobisty jest już gotowy do odbioru po około 2 tygodniach. Nie jest to jednak regułą, a ustawowo ustalony czas to 30 dni. Jeżeli zatem planuje się wyjazd z dzieckiem, lepiej jest zacząć wcześniej załatwiać tego typu formalności. Czas oczekiwania może być maksymalnie długi w okresach, kiedy to mnóstwo osób wyrabia dowody tożsamości dla dzieci, a zatem przed letnimi wakacjami. Wniosek na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatny, co odróżnia go od wniosku na paszport. Poza tym podczas składania wniosku na paszport muszą być obecni obydwoje rodzice. W przypadku składania wniosku na dowód osobisty dla dziecka, może zrobić co tylko jeden rodzic, ustanowiony przez sąd opiekun prawny dziecka lub jego kurator.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyrobieniu dowodu osobistego dla dziecka

Aby dowiedzieć się, czy dokument jest już gotowy do odbioru, nie trzeba specjalnie wybierać się do urzędu. Można sprawdzić to online na stronie rządowej, co jest naprawdę banalnie proste. Co jest do tego potrzebne? Podczas składania wniosku otrzymuje się potwierdzenie złożenia formularza, na którym znajduje się numer wniosku. To właśnie ten numer wniosku jest ważną informacją podczas sprawdzania gotowości dokumentu do odbioru przez internet. Trzeba go wpisać w odpowiednim miejscu, aby sprawdzić, czy dokument został już przygotowany. To bardzo wygodna forma sprawdzenia, pozwalająca zaoszczędzić sporo czasu. Należy pamiętać o tym, że odbiór dowodu musi zostać dokonany przez tego rodzica, który składał wniosek. Do urzędu trzeba zabrać ze sobą swój dowód osobisty albo paszport, aby wylegitymować się przed otrzymaniem dokumentu. Jeżeli dziecko miało wcześniej już wyrobiony dowód tożsamości, podczas składania wniosku na nowy dokument, należy ten stary dokumenty oddać. Oczywiście o ile utracił on już swoją ważność. Urzędnicy bardzo często odcinają róg dowodu, a następnie oddają go na pamiątkę. Taki pierwszy dokument tożsamości dziecka może być rzeczywiście miłym wspomnieniem jego pierwszych lat życia, podczas których dziecko od było już swoją pierwszą podróż zagranicę. To wszystkie najważniejsze informacje dotyczące formalności związanych z wyrabianiem dowodu dla dziecka.

Post Author: Parenting & Lifestyle