kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy – pielęgnacja

Kot to wspaniały towarzysz życia i choć miłośnicy psów przeklinają go za niezależność i brak przywiązania do człowieka, prawda przedstawia się zupełnie inaczej.

Koty to stworzenia niezależne, chadzające własnymi ścieżkami.To czyni z nich czworonogi mniej lubiane i doceniane aniżeli ich psi konkurenci. Nie znaczy to jednak, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli.
Wręcz przeciwnie, one uwielbiają człowieka. Przecież łaszą się do niego na powitanie i choć nie robią tyle hałasu co psy, to równie mocno kochają swoich ludzkich przyjaciół.

Istnieje wiele ras kotów, które różnią od siebie wyglądem, barwą futra, wielkością. Są koty bardziej i mniej charakterne, uległe i te dominujące.
Jednak szczególną rasą, godną polecenia jest kot brytyjski.

Kot brytyjski dla rodzin z dziećmi

Jest to kot polecany dla rodzin z dziećmi ze względu na jego spokojną i zrównoważoną naturę. To kot, który nigdy nie narzuca się właścicielowi, a przebywanie w jego towarzystwie nie jest męczące ani uciążliwe. Kot brytyjski posiada umiarkowany temperament i zawsze najbardziej przywiązuje się do jednego z domowników. Oczywiście nie przeszkadza mu to w okazywaniu miłości pozostałym domownikom. Koty te uwielbiają być przytulane i towarzystwo dzieci sprawia im wielką przyjemność. Przez to, że są przyjacielskie i łagodne nadają się znakomicie jako towarzysze dzieci.

Kot brytyjski pielęgnacja- musimy tu uwzględnić potrzeby naszego kota. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa.
Posiadając kota długowłosego musimy liczyć się z koniecznością jego czesania kilka razy w tygodniu.

Sierść i linienie kota brytyjskiego

Kot krótkowłosy jest mniej wymagający i wymaga czesania raz w tygodniu, aby usunąć zaległy podszerstek, którego koty posiadają niestety wiele. Jeśli nie usuniemy zbędnego podszerstka, nasze dywany i kanapy pokryte zostaną sierścią pupila. Takie intensywne czesanie ma miejsce tylko podczas linienia kota i jedynie wtedy, musimy zwiększyć intensywność jego czesania.

Poza ilnieniem, wystarczy, jak wyszczotkujemy naszego pupila dwa razy w tygodniu, gdyż jego sierść nie plącze się ani nie filcuje.
Kot brytyjski pielęgnacja- to nieuciążliwe zabiegi, które nie zajmują właścicielowi zbyt dużo czasu.

Należy do nich przycinanie pazurków pupila i czyszczenie uszu.
Przycinanie pazurków nie jest konieczne, chyba, że kot intensywnie drapie nasze kanapy czy podłogi. Jeśli kupimy mu drapak, to powinien tej niechcianej czynności drapania w nasze meble skutecznie zaniechać.

Żywienie tej rasy kota sprowadza się raczej do unikania jego przekarmiania, gdyż przejawiają one ma tendencję do tycia, ze względu na krępą budowę ciała. Zamiast gotować mu jedzenie, lepiej podawać gotową i zbilansowaną mokrą karmę.

Kot brytyjski, to bardzo zrównoważony zwierzak. 

Ceni sobie towarzystwo innych, jednak potrzebuje też chwil ciszy i spokoju.
Jeśli prowadzimy bujne życie towarzyskie, a głośne imprezy są na porządku dziennym, nie decydujmy się na tę rasę, bo nie znajdzie ona spokoju w naszym domu i nie będzie czuła się w nim szczęśliwa, a my nie zyskamy przyjaciela, o jakim marzyliśmy.

Decydując się na brytyjczyka nie kierujmy się wyłącznie jego pięknym wyglądem, ale również temperamentem i upodobaniami.

Jego wygląd jest czynnikiem często determinującym o jego zakupie, gdyż posiada on śliczne niebieskoszare futerko i wyraziste pomarańczowe lub niebieskie oczy.

Ta rasa to prawdziwi arystokraci wśród kotów.
Decydując się na posiadanie kota, dokładnie przemyślmy swoją decyzję, bo są to zwierzaki, które żyją około 15, 20 lat, więc jest to decyzja na długie lata naszego życia.

Post Author: Parenting & Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *