W jakim wieku zabrać dziecko na wizytę u ortodonty?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku powinno być ich dziecko, żeby zabrać je na wizytę do gabinetu ortodontycznego. Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że dopóki dziecko nie posiada wszystkich zębów stałych, leczenie ortodontyczne nie ma sensu. Jednak wraz z rozwojem ortodoncji zmieniono to stanowisko. Tak naprawdę im szybciej zabierzesz dziecko do ortodonty, tym w dłuższej perspektywie lepiej dla niego na dłuższą metę. Wczesne wizyty ortodontyczne pomagają zidentyfikować potencjalne problemy rozwojowe, z którymi dziecko może się zmierzyć, i zająć się nimi, zamiast czekać, aż będzie nastolatkiem.

Jaki wiek jest odpowiedni na pierwszą wizytę u ortodonty?

Najlepszą porą na pierwszą wizytę ortodontyczną dziecka powinien być wieku siedmiu lat. Jeśli jednak twoje dzieci mają osiem, dziewięć lub więcej lat i nie zdążyłeś na tak wczesną kontrolę, nie martw się. Nadal możesz zaplanować ich wizytę i dowiedzieć się, czy występują problemy rozwojowe wymagające leczenia ortodontycznego.

Czy są jakieś znaki, na które rodzice powinni zwrócić uwagę u swoich dzieci?

Są pewne szczególne znaki, na które rodzice powinni zwracać uwagę, które wskazują, że muszą przyprowadzić swoje dzieci na ocenę. Obejmują one:
Ssanie kciuka lub dalsze stosowanie smoczków w wieku powyżej trzech lub czterech lat.
Dzieci oddychają ustami bardziej niż nosem.
Dzieci chrapią regularnie podczas snu. Dzieci mają wyraźny przodozgryz lub tyłozgryz, w którym górne i dolne zęby nie łączą się, a wargi nie mogą się łatwo zamknąć.
Pomiędzy zębami stałymi występują nadmierne przerwy.
Stałe zęby rosną krzywo.
Zęby są zbyt blisko siebie i zachodzą na siebie (przeludnienie).
Kości szczęki dzieci „przeskakują”, gdy gryzą, żują lub mówią.
Dzieci mają problemy z gryzieniem i żuciem.
Dzieci często gryzą się w policzki.

potomek.pl

Post Author: Parenting & Lifestyle