Tkaniny a dzianiny

Tkaniny a dzianiny – różnica i charakterystyka

Częstym błędem popełnianym gdy mowa o materiałach na ubrania jest mylenie tkanin z dzianinami lub uważanie tych nazw za synonimy. Zanim odwiedzisz sklep z tkaninami upewnij się, że wiesz czego szukasz! Być może planowane zastosowanie materiału wymaga od Ciebie postawienia na dzianinę. W rzeczywistości są to bowiem dwa różne warianty materiałów. Rozwiewamy wątpliwości!

Dzianiny a tkaniny – podstawowa różnica

Kluczowa różnica między dwoma wariantami to sposób ich tworzenia. Tkaniny bawełniane (poznaj ich ofertę na https://miekkie.com/category/tkaniny-34), lniane czy wiskozowe mogą powstać z dokładnie takich samych surowców, których włókna są po prostu inaczej splecione. W krawieckim slangu czasami słyszymy, że tkaniny są tkane a dzianiny dziane.

Tkaniny bawełniane czy z innych materiałów są splatane z dwóch nitek. Osnowa i wątek przeplatają się ze sobą. W przypadku dzianin nitka jest jedna, a strukturę materiału tworzą rządka oczek. Efektem tej różnicy w produkcji obu wariantów jest to, że dzianiny są elastyczne, natomiast tkaniny sztywne. To siłą rzeczy wpływa na ich sposób wykorzystania.

Dzianiny – charakterystyka

Jako główny plus dzianin należy wskazać komfort noszenia wykonanych z nich ubrań, Weźmy na przykład popularny materiał – welur. Tworzone z niego sukienki wieczorowe należą do niezwykle eleganckich co jest zasługą nie tylko struktury tego materiału, ale też doskonałego dopasowywania się do sylwetki. Oprócz tego cechują się właśnie wygodą, niezbędną podczas pełnego wrażeń bankietu czy imprezy w klubie. Ten materiał – welur popularnie wykorzystuje się także w dresach, mających poza stylowym wyglądem właścicielki zapewniać jej także swobodę ruchów. Kolejna cecha, powiązana z poprzednią, to wspomniana już rozciągliwość, co zapewnia pewną uniwersalność rozmiaru odzieży. Jeżeli zdarzy nam się nieco przytyć, dzianinowe ubrania raczej nie będą wymagały wymiany na większe. 

Dzianiny dostępne są dzisiaj w tak wielu wariantach pod względem surowców oraz wzorów, że decydując się na zakup elastycznej odzieży czy uszycie własnej nie grozi nam trudność z dopasowaniem ich do własnego stylu. Gładkie, kolorowe warianty, drobne subtelne wzorki czy imponujące nadruki? Sprawdź jakikolwiek sklep z tkaninami i dzianinami, a nie będziesz wiedział co wybrać! Jako że produkcja dzianin jest tania, zaopatrzenie się w nie nie powinno szczególnie nadszarpnąć naszego odzieżowego budżetu.

Niestety, elastyczność ma swoje minusy – dziane materiały łatwo się odkształcają. W dodatku, nie chronią przed zimnem. Wybierając coś na chłody zwróć się raczej w stronę tkanin.

Tkaniny – cechy charakterystyczne

Pod względem elastyczności, tkane materiały są przeciwieństwem dzianin. Nierozciągliwość powoduje, że łatwiej się je szyje, jest więc dobrym wyborem do trenowania swoich zdolności krawieckich na początkowym etapie przygody z maszyną. Jeżeli jednak chcesz uszyć coś ,,poważniejszego” wiedz, że tkaniny – bawełniane, wiskozowe i tak dalej wymagają więcej pracy przy obróbce fasonu. Konieczne jest bowiem dorobienie zaszewek albo przynajmniej zostawienie ,,bezpiecznego” luzu. Sposób wytwarzania materiału tkanego skutkuje też mniejszą podatnością na odkształcenia, a gęstsza struktura na dłuższą metę wytrzyma. więcej niż dzianiny. Tkaniny bawełniane, lniane czy wiskozowe również dostaniemy w całym wachlarzu wariantów estetycznych – nic tylko wybierać! Aby materiał tkany mimo stabilnej struktury cechował się pewnym stopniem rozciągliwości, tkaniny bawełniane bazujące na innych surowcach wzbogacane są przez dodatek na przykład elastanu. 

Co wybierać – tkaniny czy dzianiny? Jak widać, wszystko zależy od planowanego zastosowania. W swojej szafie z pewnością masz zarówno dziane jak i tkane materiały – teraz będziesz dokładnie wiedział jakie są między nimi różnice!

Post Author: Parenting & Lifestyle